Tidigare i våras presenterade H&M nyheten att de startar ett helt nytt varumärke: Arket. Det har redan byggts butiker i London och Köpenhamn och funnits planer att öppna i Tyskland – men nu är det klart att varumärket även kommer att komma till Stockholm.
På Biblioteksgatan 9, granne med &Other Stories kommer det från och med den 1 juni 2018, att finnas tidlösa kollektioner för män, kvinnor och barn och ett noga utvalt sortiment för kök och hem, allt under ett och samma tak. Lokalen kommer även att rymma ett café med rötter i det nya nordiska köket.
LÄS OCKSÅ: Tjuvkika på första kollektionen från H&M:s nya varumärke Arket
– Det känns väldigt kul att vår första svenska butik öppnar just på Biblioteksgatan, där hamnar vi i gott sällskap, säger Managing Director Lars Axelsson.
Arkets butik i Stockholm öppnar våren 2018 men det kommer att finnas online någon gång i höst efter den första lanseringen i London.