Den som varit på ett bröllop vet att klackarna ofta byts ut till ett par platta skor så fort middagen är över (och då pratar vi inte bara om bruden utan även om gästerna). Höga skor är inte gjorda för att bäras hela kvällar helt enkelt. Om man inte heter
Victoria Beckham förstås – men även Victoria, klackarnas drottning, har under senare år insett fördelen i att varva sina heels med platta skor då och då.
LÄS MER: Nu kan du köpa bröllopsklänningar hos H&M - se plaggen här
Vare sig du planerar klädsel som gäst eller brud inför ett bröllop har märket Kate Spade släppt en genial lösning till dilemmat. Tillsammans med sneakersmärket Ked's har Kate Spade tagit fram en bröllopskollektion med pärl- och glitterbeströdda sneakers i vitt och metallic-färger. Perfekt att byta till när fötterna smärtar – eller att bära under hela bröllopet för den delen!
Sneakersen kommer i flertal olika färger och modeller, och priset börjar strax över 600 kronor. Skorna säljs på Katespade.com och på Keds.com. Scrolla ner för att spana in några av paren i kollektionen.